DİSK’ten ‘İşçi Sağlığı İş Güvenliği’ semineri


Paylaş:

DİSK, “İşçi Sağlığı İş Güvenliği” eğitim seminerlerine devam ediyor.

Cam Keramik İş Sendikasının Pendik Kavakpınar mahallesinde düzenlediği seminere geçtiğimiz yıl Haziran ayında sendikaya üye oldukları için işten atılan ve aylarca fabrika önünde direnen Serapool işçileri yoğun ilgi gösterdi. Çevredeki diğer fabrikalardan işçilerinde katıldığı seminerde Gıda İş Genel Sekreteri Levent Gökçek ve Serapool işçilerinin Avukatı Orhan Atan birer sunum yaptı. Kâr oranları arttıkça iş kazalarının da orantılı bir şekilde arttığına dikkat çeken Gökçek, bazı istatistikler sundu ve iş cinayetlerinin önüne ancak örgütlü mücadeleyle geçilebileceğine dikkat çekti. Av. Atan ise işçi sağlığı iş güvenliği yasasının aslında son yıllarda işçiler lehine çıkarılmış örnek yasalardan biri olduğunu ancak uygulanmadığını vurgulayarak, bu yasayla güvenliğini ve sağlığını tehlikeye sokacak bir durum gördüğünde işçilere çalışmama hakkının tanındığını söyledi.

İşçilerin soru ve katılımlarıyla oldukça verimli geçen toplantıda panele katılan işçilerden birinin “Neden sendikalar bu kadar güçsüzleşti ve zayıfladı?” sorusuna Levent Gökçek şu cevabı verdi: “12 eylül darbesinden itibaren işçilerin haklarına ve sendikalarına ciddi saldırılar gerçekleşti ve gerçekleşmeye devam ediyor. Yetki sistemi, sendikalaşan işçilerin işten atılması ve sendikal barajlar gibi anti-demokratik yasalar ile işçilerin sendikalarda örgütlenmesinin önü kesildi. Sendikaların zayıflamasının bir diğer nedeni de işçilerden kopuk, işçilerin çıkarlarını dikkate almayan sendikal bürokrasidir. Sendikal bürokrasinin varlığı işçilerin sendikalara olan güvenini sarsmıştır fakat bu bizi sendikalardan uzaklaştırmamalı kendi örgütlerimize dört elle sahip çıkarak sendikalarımızı bizler yönetmeliyiz.”

İşçi sağlığı ve iş güvenliğine dair sunum yapılırken işçiler bizzat fabrikalarda yaşadıkları problemler ile panele katılım sağladı ve ağır, sağlıksız çalışma koşullarının hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendilerini kötü etkilediklerini belirttiler. Panele katılan işçilerden birinin “İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini sendikalı olunca, sendika ile tanışınca öğrendim.” vurgusu dikkat çekti. Panelin en son bölümünde Serapool işçilerinin Yargıtay tarafından da onaylanan ve sendikal tazminata hak kazandıkları işe iade davalarıyla ilgili bilgilendirme yapıldı.

Kaynak: Evrensel


3 yıl önce | Etiket: disk, isg seminer | 5.945 görüntüleme
Paylaş:


Yorumlar 0

Henüz yorum eklenmemiş, sen ekle.
Yorum yapabilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Benzer Yazılar